Home / Kara Liste / Banka Kara Liste Sorgulama

Banka Kara Liste Sorgulama

Kara Liste Sorgulama

Bankalarla çalışanların bazıları borçlarını ödeyemezler. Borcunu 90 gün boyunca hiç ödeyemeyenler için bankalar, hukuki işlem başlatırlar. Hakkında hukuki işlem başlatılanların kayıtları artık devlet kurumlarına intikal etmeye başlar. Kendisine bilgi ulaşan kurumlardan birisi de Merkez Bankasıdır. Merkez Bankası, bankalar tarafından açılan bir dava olan kişiler için, kendi veri tabanında bir şerh düşer. Halk arasında kara liste denilen bu şerh, kredi çekmek istediğinizde sürekli başınıza bela olacaktır. Kara listede bulunanlar için, bir çok bankacılık işlemi artık yapılamayacaktır. Bankalara gitmeden önce sizde kendi kredi notunuzu araştırmalı ve kara listeye girip girmediğinizi öğrenmelisiniz. Aslında kara listeye girip girmediğini, bir yanlışlık olmadığı sürece, herhalde bilmeyen yoktur. Kara listeye girmek için hakkınızda, bankalar tarafından açılmış herhangi bir dava olması yeterlidir. Kara listede olup olmadığınızı Merkez Bankasından öğrenebilirsiniz. Merkez Bankası veri tabanı kurumlar ve kuruluşlar için online erişim için açıktır. Ama bireysel kullanıcılar için şu an internet üzerinden yararlanılabilecek bir sistem yoktur. Sicilinize ait bilgileri almak için bilgi alma hakkı kanununa göre Merkez Bankasına bir dilekçe yazarak detaylı bir bilgi alabilirsiniz.

Kara Listede miyim?

Kara listede olup olmadığınızı öğrenmek için yazmanız gereken dilekçede taleplerinizi açıkça belirtmeli ve aşağıdaki bilgileri ibraz etmelisiniz.

  • Ad, soy ad, imza ve adres
  • Tüzel kişiler için imza ve imza sirkülerlerinin fotokopisi
  • Vergi numarası
  • T.C. kimlik numarası
  • Geçerli bir kimlik belgesi fotokopisi
İlgili  Bankaların Kara Listesindeki Biri Kredi Çekebilir Mi

Aslında kara listede olup olmamak tek başına etkili değildir. Önemli olan kredi notunuzu yüksek tutmanızdır. Kara listede olsanız bile, borçlarınızı düzenli ve zamanında ödeyip, kredi notunuzu yüksek tuttuğunuz sürece, bankalar size kredi verebilir veya tam tersi bir durum söz konusu. Yani siz kara listeden çıkmış olmasınız bile, bankalar kendi ellerindeki kayıtlara bakarak, sizi hala riskli grup içinde görüp, kredi veya kredi kartı vermeyebilir.

Kara listeden çıkma yolları için tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir