Home / Bankalar / Banka İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Banka İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Kredi kullananların sıklıkla karşılaştığı yollardan biri banka ipoteği işlemleridir. Bankalar müşterilerine kredi verirken karşılık olarak bir teminat beklerler. Bu teminat ise bir malın banka tarafından değerinin çıkarılıp üzerine ipotek koyulması ile oluyor. Bankanın çıkarmış olduğu mal değerinin %70 miktarına kadarını kredi olarak çekebiliyorsunuz. İpotekli kredi kullanımı ülkemizde sıklıkla tercih edilen kredi türlerinden bir tanesidir. Fakat genelde ipotek kaldırma konusunda bilgi eksiklerimiz var. Bu yüzden bu konuda ziyaretçilerimizi bilgimizin yettiğince aydınlatmaya çalışacağım.

Yukarıda kısa bahsettiğimiz konuyu biraz örneklendirerek açalım dilerseniz. Örneğin bir arsamız var. Normalde siz bu arsaya 120 bin değer biçiyorsunuz. Banka incelemedi ve bu arsa 100 bin dedi. Kredinizi bankanın söylediği rakam üzerinden alabilirsiniz. Yani 100 bin değerin %70 ‘e kadarını alabilirsiniz. Bu da 70 bin liralık bir üst sınır demek oluyor.

Peki ipotekli kredi kullanıcıları borçlarınızı düzenli ödedikten sonra ipotek nasıl kaldırılır?

İpotek kaldırma işlemi çok basittir aslında. Borçlarınızı sekmeden ödeyip kapattıktan sonra yapmanız gereken, bankaya gidip ipotek kaldırılmasını istemek ve fek adı verilen belgeyi istemektir. Unutmadan söyleyelim bu fek belgesini bankalar ücret karşılığı verebilirler. Yani 100 ile 350 lira arası değişen miktarlar talep edebilirler. Bu belgeyi almak ile iş bitmiyor. Fek belgesini tapu kadastro dairesine götürüp ipotek kaldırma beyanında bulunmanız gerekmektedir. Artık sadece beklemeniz gerekiyor. Çünkü Tapu dairesi bu belgeyi inceleyecek ve sonuca bağlayacak. Bir aksi durum olmaması durumunda ise ipotek kaldırılacaktır.

İlgili  Yapıkredi Bankası Fatura Ödemeleri

Arsa üzerinden verdiğimiz örnek gibi duran varlıklarınız taşınmaz mallarınız üzerine ipotek yaptırabilirsiniz. Bankalar genelde %70 sınırı ile kredi sağlarlar. Bunun nedeni ise ileride yaşanacak ödeme sorunu karşısında sizin ipotekli malınıza el koyup uygun fiyattan satışa çıkarma hakları olmasıdır. Yani malı uygun fiyatta satıp bir an önce nakit paraya çevirme hızı için size malın tam miktarını vermiyor. Zaten bildiğiniz gibi bu ipotekli malın amacı siz o malı satmayın elinizde borcunuzu ödeyemezseniz alabilecekleri bir şey olsun.

Bu yazımızda sizlere ipotek hakkında ve ipotek nasıl kaldırılır biraz açıklamaya çalıştık. Aklınıza takılan veya bizim unuttuğumuz bir şey var ise altta yer alan yorum alanından bize sorularınızı ulaştırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Döviz’e Yüksek Faiz Veren Bankalar 2019

Bankalar toplumu nakit para konusunda destekleyen finans kuruluşlarıdır. Yani bankaların ortaya çıkış amacı bu noktadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir