Home / Bilgiler / Banka Hesabı Kapatmak için Dilekçe Örneği

Banka Hesabı Kapatmak için Dilekçe Örneği

Banka Hesabı Kapatmak

Günümüzde herkesin en azından maaşlarını almak için bile olsa bir bankada hesabı bulunmaktadır. Pek çok avantajı bulunan banka hesapları, bazı durumlarda kapatılmak istenebilmekte ve bunun için bankaya müracaat edilmektedir.

Banka Hesabı Neden Kapatılmak İstenir?

İş değişikliği, diğer bankaların daha avantajlı imkanlar sunması, hesaplarda yapılan yüksek orandaki kesintiler veya meydana gelen ödeme problemleri gibi sebeplerle pek çok kişi banka hesabını kapatmak isteyebilir. Ancak bu sayılan mazeretler gibi pek çok hesap kapatma nedenlerini bankalar kabul etmemekte ve olumsuz dönüşler yaparak hesabı kapatmayı reddedebilmektedirler. Hesap açma işlemi oldukça kolay bir işlem olmasına rağmen, hesap kapatırken aynı kolaylığı bulamayan müşteriler bu güç durum karşısında ne yapacağını bilemez duruma gelebilmektedir. Ayrıca pek çok banka, hesabı kapatmış göstermesine rağmen hesabın gerçekte kapanmadığı durumlar ile de karşılaşabilmektedir.

Banka Hesabı Kapatmak için Başvuru Nasıl Yapılır?

Herhangi bir sebeple banka hesabını kapatmak isteyen kişiler genel olarak hesap kapatmak için telefon bankacılığını tercih etmektedir. Oldukça kolay olan bu işlem kullanılarak yapılan hesap kapatma başvurusu bazen kabul görmekte, ancak çoğu durumda reddedilerek bankaya bizzat dilekçe ile başvurmak gerektiği söylenmektedir. Bankalara dilekçe yazılarak yapılacak olan bu başvurular, müşterisi olunan bankanın genel müdürlüğüne veya hesabın açıldığı şubeye yazılmaktadır. Bazı bankalar, özellikle şehir dışından yapılacak işlemler için faks, mail veya mektup ile gönderilen dilekçeleri de kabul etmektedir.

İlgili  HSBC Kredi Kartı Nasıl Kapatılır

Banka Hesabı Kapatmak için Dilekçe Nasıl Yazılır?

Hesap kapatmak için yazılacak dilekçede hangi bankaya dilekçe gönderilecek ise o bankaya dair genel müdürlüğün ismi, şube ismi, hesap numarasının yanı sıra, hesabın sahibi kişinin adı-soyadı, TC kimlik numarası ve günün tarihi ile birlikte müşterinin imzası bulunmaktadır. Hesabın kapatılması konusunda gerekliliğinin arzını isteyen bu dilekçe direk banka müdürlüğüne gönderildiği takdirde olumlu dönüş alma ve hesabın kapatılması ihtimali oldukça yüksektir.

Banka hesaplarının kapatılması için yazılabilecek bir dilekçe de hesabın ait olduğu şubeye yazılan dilekçelerdir. Bu dilekçelerde adres ve cep telefonu bilgilerinin altına, hangi bankanın hangi şubesine dilekçe gönderileceği, hesap numarası, şube kodu, IBAN numarası gibi bilgiler yer almakta ve hesabın kapatılması talep edilmektedir. Dilekçenin alt kısmında ise ad-soyadı, TC kimlik no, tarih ve imza yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir