Home / EFT Saatleri / EFT Saatleri Başka Bankaya Saat Kaça Kadar EFT Yapılabilir?

EFT Saatleri Başka Bankaya Saat Kaça Kadar EFT Yapılabilir?

Bankaların belirli çalışma saatleri olduğu gibi EFT saatleri ve havale işlemlerini gerçekleştirdiği saatleri bulunmaktadır. EFT saatleri ile havale saatleri birbirinden farklılaşabilmektedir. 

Herhangi bir bankada belirli bir tutar parası olan kişiler, hesaplarındaki bu parayı çeşitli sebeplerle başka birinin hesabına göndermek isteyebilir. Bu isteği karşılamak için bankalar müşterilerine havale ve EFT seçeneklerini sunmaktadırlar. Bankaların şubelerinden, ATM cihazlarından, internet bankacılığı üzerinden ve hatta mobil bankacılık uygulamaları üzerinden bu para transferi işlemini EFT veya havale ile gerçekleştirmek mümkündür. Gün içerisinde bankanın çalışma saatleri dahilinde bu işlemleri gerçekleştirebilir veya diğer kanallar vasıtasıyla günün her saatine para transferi yapabilirsiniz. 

EFT Nedir?

Bankalar arasındaki para transferleri iki şekilde gerçekleşmektedir. Havale ve EFT olarak bilinen bu bankacılık hizmetleri bir bankadan başka bir bankaya para gönderilmesini sağlar. Elektronik Fon Transferi (EFT), farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında yapılan para transferi işlemlerine verilen genel isimdir. EFT işlemi, EFT saatleri içerisinde iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Birinci yöntem, para göndermek istenilen kişinin hesap numarası, ismi, şube kodu gibi temel bilgiler aracılığı ile yapıla EFT işlemidir. Diğer yöntem ise, 26 haneli IBAN numarası ile yapılan EFT işlemidir. Her iki yöntem ile EFT saatleri içinde para transferi işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür.

EFT ile Havale Arasındaki Fark

Birbirleri ile karıştırılan iki kavram olan EFT ve havale temel olarak para transfer işlemi yapmak için kullanılmakla beraber birbirinden farklıdır. EFT, farklı bankalar arasında para transferi işlemini EFT saatleri içerisinde gerçekleştiren bir işlemdir. Havale ise, aynı bankaya ait farklı hesaplar arasındaki para transferi işlemidir. Yani havale belirli bir bankaya ait iki farklı hesap arasındaki para transferlerini gerçekleştirirken, EFT bunun tam tersi olarak, iki farklı bankaya ait hesaplar arasındaki para transfer işlemini gerçekleştirmek için kullanılır.

İlgili  Bankaların Eft Saatleri Kaça Kadar

EFT ile havale arasındaki bir diğer fark, ücretleridir. Havale ücreti ile EFT ücreti aynı değildir. Havale aynı banka hesapları üzerinden gerçekleştirildiği için EFT’den daha ucuzdur. Hatta bazı bankalar havale işleminden herhangi bir ücret talep etmezler. Ancak EFT iki farklı kurum arasında bir transfer işlemi gerçekleştirdiği için havaleye göre daha pahalıdır. Havale günün her saatine gerçekleştirebilmektedir ancak EFT saatleri farklıdır. Her bankaya göre değişmekle beraber genellikle mesai saatleri içerisine gerçekleştirilir.

Hangi Bankalara EFT Yapılabilir?

EFT ile hem yurt içi hem de yurtdışındaki tüm bankalardaki hesaplara kolaylıkla para transferi işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Parasını bankalar üzerinden yöneten kişiler için oldukça önemli bir transfer yöntemi olan EFT tüm dünyada sıklıkla kullanmaktadır. Hem ülkemizde faaliyet gösteren yerli ve yabancı bankaların tümünde hem de yurt dışındaki bankalarda EFT işlemi yapılabilmektedir.

IBAN numarası ile yurt dışındaki bir hesaba EFT talimatı vermek mümkündür. Bunun için karşı para gönderilecek kişinin hesabının IBAN numarasını bilmek yeterli olacaktır. İnternet bankacılığı veya banka şubesi üzerinden hem yurt içi hem de yurt dışı EFT talimatlarını kolaylıkla verebilir ve dilediğiniz tutarda parayı başka bir hesaba gönderebilirsiniz.

EFT Hangi Saatlerde Gerçekleştirilir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi havale ile EFT arasındaki en önemli farklardan bir tanesi, iki işlemin saatleridir. EFT saatleri, havale işlemine göre daha kısıtlıdır. EFT saatleri, belirli gün ve saatler ile sınırlandırılmıştır ancak havale de bu durum tam olarak sınırlandırılmamıştır. Her bankanın belirlediği EFT saatleri, vardır ve para transferleri bu EFT saatleri baz alınarak işleme konulur. EFT saatleri resmi tatiller hariç, hafta içi genellikle mesai saatlerini kapsar.

İlgili  Yapıkredi Eft Saatleri 2019

Resmi tatiller ve hafta sonlarında EFT talimatı verilebilir ancak para hesaba hemen geçmez. Hafta içi EFT saatleri yani mesai saatleri içerisinde yapılan EFT işlemleri 10 ile 20 dakika arasında bir sürede gerçekleştirilir. Cumartesi veya Pazar günü verdiğiniz EFT talimatı haftanın ilk iş gününde mesai saatleri başladıktan sonra işlemen konulmaktadır.  Yarım gün resmi tatil olan günlerde EFT saatleri  de buna göre şekillenmektedir. Örneğin yarım gün tatil olan bir günde EFT saatleri 08.00 ile 11.45 olarak kabul edilmekte ve işlemler bu aralıkta gerçekleştirilmektedir.

EFT Ücreti

EFT işlemi için bankalar tarafından bir ücret talep edilmektedir. EFT saatleri içerisinde yapılan ve karşı tarafın hesabına geçen para transferi işlemi için her banka farklı bir ücret belirlemiştir. EFT ücreti, gönderilen para tutarına göre de değişebilmektedir. Bankaların genellikle EFT ücreti için aldıkları tutar 1 TL ile 4 TL arasında değişmektedir.

Bankalar EFT saatleri içinde yapılan ve gerçekleşen her EFT işlemi için ayrı ayrı ücret talep eder. Bazı bankalar müşterilerine otomatik ödeme talimatı vermesi koşulu ile EFT ve havale ücreti almamayı taahhüt etmektedir. Bu şekilde bir kampanyadan yararlanıldığı takdirde yapılan para transferleri ücretsiz olarak gerçekleşecektir.

İnternetten EFT Yapmak

Bahsedildiği gibi EFT saatleri günün belirli bir dönemini kapsamaktadır. EFT saatleri genellikle bankaların çalışma saatleri ile doğru orantılıdır. Yani bankanın şubesine giderek yapılan EFT işlemleri genellikle hemen gerçekleşebilmektedir. Ancak internet şubesi 24 saat açık olduğu için buradan istenilen saatlerde EFT talimatı verilebilmektedir. Bankanın belirlediği EFT saatleriinternet şubesi için de aynı şekilde geçerlidir.

Ancak şubeden farklı olarak internet bankacılığı ile EFT talimatını istediğiniz zaman verebilirsiniz. Verilen talimat EFT saatleri içerisinde değil ise, mesai saatleri başladığı anda talimatınız işleme konulur ve para transferiniz sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir.

İlgili  Bankaların Havale, EFT ve Virman Saatleri 2019

Aynı durum ATM ve mobil bankacılık için de geçerlidir. Günün her saati açık olan ATM’lerden EFT talimatı verilebilmektedir. ATM’lerden veya bankanın mobil uygulaması üzerinden verilen bu talimat, internet bankacılığında olduğu gibi eğer EFT saatleri içinde verilmemişse, mesai saatleri içine girildiği zaman para transfer işlemi gerçekleştirilecektir.

Bankaların EFT Saatleri

Her bankanın EFT saatleri birbirinden farklı olmakla beraber, genellikle mesai saatleri olarak kabul edilir. Bankaların EFT saatleri arasındaki farklılık genellikle 15 dakika ile 30 dakika arasında değişmektedir. Zamanın çok önemli olduğu ve hızlı bir şekilde para gönderilmesi gereken durumlarda bu süreler önemli hale gelmektedir.

Özellikle EFT saatleri bitmeden para göndermek isteyen kişiler için her bankanın EFT saatini bilmek önemli olabilmektedir. Ülkemizdeki bankalardan bazılarının uyguladığı EFT saatleriaşağıdaki gibidir. Bu bankalardan belirtilen saatler arasında verdiğiniz EFT talimatları 10 dakika içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu saatler dışındaki talimatlar ise bir sonraki iş günü işleme konulacaktır.

Akbank EFT Saatleri     09.00 – 17.00

Denizbank EFT Saatleri    08.00 – 16.30

Finansbank  EFT Saatleri   09.00 – 17.15

Garanti Bankası EFT Saatleri    09.00 – 17.15

Halk Bankası EFT Saatleri    08.00 – 16.30

Şekerbank EFT Saatleri    09.00 – 17.15

İş Bankası EFT Saatleri    09.00 – 17.00

Vakıfbank EFT Saatleri    09.00 – 16.30

Yapı Kredi Bankası EFT Saatleri    09.00 – 16.45

Ziraat Bankası EFT Saatleri    08.30 – 17.00

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası EFT Saatleri 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Hsbc Eft Saatleri 2019

Bankalardan bir tanesi olan HSBC, günümüzde turuncu bankalar renginden olan bir bankadır. Bankanın müşterileri genelde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir