Home / Bilgiler / Aynı Anda Kaç Kredi Çekilebilir?

Aynı Anda Kaç Kredi Çekilebilir?

Aynı Anda Kaç Kredi Çekilebilir?

Günümüzde ev almak, araba almak veya genel ihtiyaçlarımızı karşılamak için başvurduğumuz yolların başında kredi çekmek gelmektedir. Pek çok banka uygun krediler vermekte olduğundan dolayı, mal sahibi olmak artık kolay hale gelmiştir. Ancak bazı durumlarda birinci kredi ödenirken ikinci bir kredi çekmeye ihtiyaç duyulabilmektedir. Bankalar tarafından da kabul görülen bu durum için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir.

Hangi Şartlarda İkinci Kredi Çekilebilir?

Para biriktirmek hem zor hem de uzun süren bir uğraş olduğundan dolayı ihtiyaç halinde veya herhangi bir mal sahibi olmak için bankalardan kredi alınmakta ve bu krediler faiz oranları ve vadeler doğrultusunda geri ödenmektedir. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, motorlu taşıt kredisi gibi türleri olan bu krediler bazı durumlarda yetersiz kalmakta ve ikinci bir kredi çekmek gerekebilmektedir. Pek çok banka bu konuda müşterisine anlayış göstermekte ve ikinci kredi imkânını onlara vermektedir. Ancak bankaların ikinci krediyi vermek için bazı şartları vardır.

İkinci Kredi Çekebilmek için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Hali hazırda ödenmekte olan bir kredi varken ek olarak ikinci bir krediyi çekebilmek için, en önemli şart ilk kredinin aylık taksitlerinin düzenli olarak ödeniyor olmasıdır. Aynı zamanda ikinci bir kredi çekebilmek için bankaya, bu krediyi de ödeyecek maddi gücünün olduğunu ispat etmek gereklidir.

İlgili  Yüksek Tutarlı Kredi Çekme Yolları

Bankaların ikinci krediyi vermek için istediği özel bir şart da iki krediye ait ödeme tutarlarının aylık gelirin %50’sini aşmaması zorunluluğudur. Bu şartların tamamına uygun olan kişi bankalardan ikinci bir krediyi rahatlıkla kullanabilir.

İkinci Kredi Aynı Bankadan mı Olmak Zorundadır?

Kredi koşullarına uygun olan kişi, ikinci krediyi ödemelerin kolay olması açısından mevcut kredinin kullanıldığı bankadan kullanması önerilir. Eğer farklı bir banka tercih edilecek ise yeni kredinin kullanılacağı bankaya mevcut kredinin geri ödemeleri de yeni bankaya aktarılabilir ve bu sayede ödemeler tek bankaya gerçekleşirken eski kredinin kullanıldığı bankaya olan borç tamamen ödenmiş gözükür.  Tüm bu karmaşık işlemlerle uğraşmak istemeyen müşteriler, ikinci bir kredi kullanacakları takdirde ilk krediyi aldıkları bankaya giderek hem daha kolay hem de daha kullanışlı kredi kullanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir