Home / Genel / Aylık Faiz Hesaplama Formülü Nasıl Yapılır?

Aylık Faiz Hesaplama Formülü Nasıl Yapılır?

Aylık Faiz Hesaplama Formülü Nasıl Yapılır? Hangi Parametreler Dikkate Alınır?

Bankacılık hizmetlerinde ortaya konan faiz uygulaması müşterilerin çeşitli ihtiyaçları için bankalardan temin ettiği kredilerin geriye ödenmesi sürecinde veya elinde birikimi bulunan kişilerin bu mevduatlarının değerlendirilmesi sürecinde kullanılmaktadır. Farklı bileşenlerin dikkate alınarak gerçekleştirildiği Aylık Faiz Hesaplama Formülü Nasıl Yapılır noktasında bilinmesi gereken detaylar bulunmaktadır. Faizin değerlendirilmesi sürecinde öne çıkan en önemli parametre olan anapara, kredi başvurularında müşterilere sağlanan para olarak değerlendirilmekte iken mevduat hesabı açtıran kişilerin ise bankaya yatırdığı tutar olarak kabul edilmektedir. Bir başka deyişle paraya esas olarak sahip olan kişinin elinde olan miktar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anapara üzerinden elde edilecek faiz tutarının hesaplanması sürecinde bankalar tarafından alınan kararlar doğrultusunda farklı oranlarda faiz yüzdesi uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Kendi içerisinde basit veya bileşik olarak tanımlanan alt dallara ayrılan Aylık Faiz Hesaplama Formülü Nasıl Yapılır hususunda bankalar tarafından başvuru sahiplerine sağlanan miktarın o kişi tarafından kullanıldığı birim süre dikkate alınarak basit faiz hesabı yapılmaktadır. Konuyla ilgili olarak örnek vermek gerekirse finans kuruluşlarından 10 bin lira tutarında o finans kuruluşu tarafından alınan karar dahilinde aylık %2 faiz oranıyla ödenek temin edilmesi halinde 1 yıllık süre zarfı için basit faiz oranında tüm sayılar birbiri ile çarpılmaktadır. Yani 1 yıla tekabül eden 12 aylık zaman dilimi için elde edilecek basit faiz oranı 2 bin 400 lira seviyesinde olmaktadır.

İlgili  HSBC Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aylık  Faiz Hesaplama Formülünün Ayrıntıları

Basit faiz hesaplamasında geriye ödenecek tutar aylık faiz hesaplama formülü noktasında yer alan unsurlar dikkate alındığı takdirde temin edilecek ödenek, bankanın belirlediği faiz oranı ve alınan miktarın ne kadar süreyle kullanılacağına bağlı olarak farklılık arz etmektedir.  Basit faiz hesaplamasından farklı olarak ortaya çıkan tutarlara ilk başta verilen ödenek miktarının da eklenmesi ile birlikte gelecek zaman dilimlerinde toplan tutar üzerinden faiz hesaplamasının yapılmasına bileşik faiz hesabı adı verilmektedir.

Konuyla alakalı belli rakamlar üzerinden hesaplama yapmak gerekirse daha önce bahsedilen miktarda ve faiz oranıyla, 1 yıl süre için alınan ödenek için bileşik faiz hesabında ilk ayda elde edilen 200 liralık faiz tutarına 10 bin lira ekleme yapılmaktadır.

Yapılan ekleme ile birlikte 2.ay için ayrı bir faiz hesaplaması gerçekleştirilmekte ve bu ay için aylık faiz tutarı 204 lira seviyesine ulaşmaktadır. İki hesaplama arasındaki fark incelendiği takdirde aylık faiz hesaplama formülü nasıl yapılır noktasında bileşik faiz uygulamasının sağladığı getirinin daha yüksek seviyelerde yer aldığından bahsedebilmek mümkün hale gelmektedir. Bilinen faiz hesaplarından farklı olarak paranın zaman içerisinde uğrayabileceği değer kaybı dikkate alınmadan gerçekleştirilen faiz uygulamaları nominal faiz hesabı olarak karşımıza çıkmaktadır. Paranın elde ettiği veya içinde bulunduğu değer üzerinde oluşan kayıp miktarının göz ardı edilmesi ile hesaplanan faiz uygulaması ise bankacılık hesaplamalarında reel faiz uygulaması olarak kabul edilmektedir.

İlgili  Konkordato Nedir?

Aylık Faiz Hesaplama Formülünde Nelere Dikkat Edilir?

Reel faiz hesabında dikkat edilecek hususlara dair aylık faiz hesaplama formülü nasıl yapılır diye bakıldığı takdirde faizin kapsadığı dönem içerisindeki enflasyon oranının oldukça önem arz eden bir parametre olduğundan söz edebilmek mümkündür. Banka tarafından uygulanan nominal faiz yüzdesine 1 rakamının eklenmesi ile oluşan pay değerinin, dönemin şartları gereği oluşan enflasyon tutarı sebebiyle meydana gelen değer kaybına 1 rakamının eklenmesi sonucunda elde edilen paydaya bölünmesi yapılması gereken ilk işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Pay ve payda değerlerinin birbirine bölünmesi sonucunda elde edilen değerden 1 rakamının çıkarılması ile birlikte reel faiz oranın yüzdesel olarak elde edilmesi durumu söz konusu olmaktadır.

Vadeli mevduat hesaplamalarında Aylık Faiz Hesaplama Formülü Nasıl Yapılır uygulaması kapsamında bazı bankalar uygun oranlar ile günlük faiz seçeneğini de müşterilerinin beğenisine sunmaktadır. Ülkemiz içerisinde açılan vadeli mevduatlar için belirlenen süre miktarı oldukça düşük seviyelerde yer alabilmekte olup bazı durumlarda günlük faiz uygulamalarından yararlanmak oldukça zorunlu bir hal almaktadır. Ülkemizde 32 gün baz alınarak gerçekleştirilen faiz hesaplaması giderek yaygın bir hal almakta olup faiz hesabında hesaba yatırılan ana para, banka tarafından saptanan günlük faiz oranı ve gün süresi gibi parametreler birbiri ile çarpılmaktadır. İşlem sonucunda elde edilen sayı 36 bin 500 sayısına bölünerek faiz tutarı tespit edilmektedir.

Günlük Bazda Aylık Faiz Hesaplama Formülü

Bahsedilen hesaplamalar ışığında Aylık Faiz Hesaplama Formülü Nasıl Yapılır hususuna alternatif olabilecek günlük faiz oranı uygulaması ile ilgili olarak 10 bin lira tutarındaki anaparaya banka tarafından %12 faiz uygulandığını kabul edelim. 32 gün için yapılacak hesaplama doğrultusunda parametrelerin çarpımından elde edilen sonucun 36.500’e bölünmesi ile birlikte faiz sonucunda elde edilecek tutarın görülmesi mümkün olmaktadır. Günlük faiz oranının tespit edilmesi sürecinde 36 bin 500 sayısına yapılan bölme işlemi yerine parametrelerin çarpılması ile elde edilen değeri 100’e bölerek veya çıkan sonucu 365 ile çarparak yıllık oranda ne kadar faiz alındığı görebilmek mümkün hale gelmektedir.

İlgili  Zeyilname Nasıl Düzenlenir?

Bankalar tarafından alınan karar doğrultusunda Aylık Faiz Hesaplama Formülü Nasıl Yapılır sürecinde mevduat hesabı için takvim yılı 365 gün olarak kabul görmektedir. Müşterilere sağlanan yıllık bazlı faiz içeren kredilerde ise bir yıl 360 gün olacak şekilde kabul edilerek faiz hesaplaması işlemleri gerçekleştirilmektedir. Gelişen teknolojik imkanlar doğrultusunda online platformlar üzerinden yapılan araştırma faaliyeti ile birlikte bankaların güncel faiz oranları görebilmek mümkün olmaktadır. Bu sayede alınılması düşünülen kredi tutarının ne kadar miktarda geriye ödenebileceği net bir şekilde görebilme imkanı bulunmakta veya elinde birikmiş parası bulunan yatırımcıların bu para üzerinden ne kadar getiri sağlayabileceğini tespit edebilmek mümkün hale gelmektedir. Bu doğrultuda finans kuruluşları siteleri üzerinde yer alan hesaplama araçlarını kullanmak suretiyle işlem yapılabilmektedir.

Detaylı bilgi: https://www.haberturk.com/vadeli-mevduat-vergisi-hesaplama-nasil-yapilir-mevduat-faizi-hesaplama-formulu-hts-2416375-ekonomi

Bir önceki yazımız olan Çalışmayan Ev Hanımlarına Maaş Bağlanır Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Borsa Saatleri 2019

Borsa Açılış Kapanış Saatleri 2019

Borsalar, belirli saatler arasında hizmet sunmaktadır. Ayrıca borsada yapılan işlemler de belirli saat aralıklarında yapılmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir