Home / Bilgiler / Anuite Nedir?

Anuite Nedir?

Anuite Nedir?

Anüite, ayarlanmış zaman aralıkları ve belirli tutarlarda yapılan düzenli ödeme dizisine denmektedir. Hayat sigortası primlerinin ve emeklilik tazmininin düzenli ve periyodik olduğu düşüldüğünde anüitlerin sigorta prim hesabında önemli bir pasta dilimine sahip olduğunu kolayca anlayabiliriz. Önemli olan burada anüitenin ne kadar değerli olduğudur. Bu değer ve hesabı, gerçekte kısım 1 de görmüş olduğumuz birleşik faiz hesabının bir uygulamasıdır. Anüiteler yapılarına göre çok farklı dallara ayrılmış ve dolayısı ile anüite hesabında bir çok farklı formüller ortaya çıkmıştır.

Anüiteler başlangıç olarak kesin ve koşullu olarak birkaç dala ayrılmaktadır. Kesin anüiteler ödemelerin belli şartlara dayanmadığı, başlangıç ve sona erme tarihlerininin kesin olarak belirlenmiş anüiteleridir. Koşullu anüiteler de başlangıç veya sona erme noktası bir nedene bağlı mesela; emeklilik, ölüm v.b anüitelere denir.

Kesin Anüite

Garanti olan anüiteler yani kesin anüiteler yapısal özelliklerine göre beş farklı özelliğe ayrılmaktadır. Bunlar ödeme zamanı, ödeme vadesi, ödeme miktar, ödeme sıklığı ve ödeme başlangıcı olmak üzere beşe ayrılmaktadır. Kesin olan anüitelerde en önemli nosyon anüite ödemelerinin hangi zaman diliminde yapılacağıdır. Devre başı ödemeli anüitelerde ödemeler anlaşmanın yapıldığı dakikadan itibaren başlar ve her devre başında düzenli ve tertipli olarak devam eder, ancak devre sonu ödemeli anüitelerde ödemeler birinci devre sonunda başlamaya yeltenir ve her devre sonunda düzenli olarak devam eder.

İlgili  Bankaların Fon Getirileri Nelerdir?

Bu zamana kadar yalnızca bir miktar paranın basit ve ya birleşik faizle şimdiki ve ya ileri zamanlardaki değeri üzerinde durulur. Bu zamanda ise birden fazla ödemelerin şimdiki veya ileri zamanlardaki değerleri üzerinde durulacaktır. Taksit değerlerinin, devre aralarının ve faiz orantılarının sabit olmadığı ödemeler dizisi de bulunabilmektedir.

Hayat Anüitesi

Hayat anüitesi koşullu anüitelerin en yaygın biçimine denir. Herhangi bir bireye hayatının sürdürdüğü süre içerisinde ödenen veya bir bireyin hayatını sürdürdüğü zaman boyunca ödediği primlerin fiyatını hesaplamakta kullanılmaktadır. Hayat sigortalarında sigortalının prim fiyatlarının ödemeleri, emeklilik sistemlerinde sigorta şirketlerinin yaptığı emeklilik ödemeleri hayat anüitelereinin kullanıldığı alanlardan yalnızca çeğreği kadarıdır.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir