Home / Bilgiler / Amortisman Nasıl Hesaplanır?

Amortisman Nasıl Hesaplanır?

Amortisman Nedir?

Bu yazımızda sizlere amortisman nedir ve Amortisman Nasıl Hesaplanır konularında bilgi vereceğiz. Öncelikle amortismanın tanımıyla başlayalım. Amortisman, duran varlıkların yıpranma, aşınma ya da eskime payı demektir İşletmeler maddi duran varlıkları normal koşullarda bir yıldan uzun sürelerde kullanmaktadırlar. Bundan dolayı maddi duran varlıkların ekonomik ömrü boyunca gider yazılması gerekmektedir. Bu sayede maddi duran varlık kullanıldığı muhasebe dönemlerine dağıtılmak suretiyle gider yazılmış olmaktadır. Bununla da muhasebecinin dönemsellik kavramı yerine getirilmiş olur.

Amortisman Ayırma Koşulları

Amortisman Nasıl Hesaplanır konulu yazımıza amortisman ayırma koşulları ile devam edelim. Koşullar arasında: İşletmede bir yıldan fazla kullanılabilir olması, yıpranma aşınma  ya da eskime suretiyle kıymetten düşme, değerleme gününde envantere dahil ve kullanıma hazır olma gibi koşullar önemlidir.

Amortisman Hesaplama

Vergi Usul Kanunu’nun (VUK) 315. Maddesine göre mükellefler amortismana tabi iktisadi kıymetler için Maliye Bakanlığı’nca iktisadi kıymetlerin faydalı ömürleri dikkate alınarak tespit ve ilan edeceği oranlar üzerinden hesaplanmaktadır. En çok kullanılan amortisman yöntemleri şunlardır: Normal Amortisman yöntemi ve azalan bakiyeler yöntemi.

Normal Amortisman yöntemi eşit tutarlı amortisman olarak da anılmaktadır. Bu yönteme göre amortisman tutarı maddi duran varlığın tutarına sabit bir amortisman oranı uygulanmak suretiyle ya da tutarın ekonomik ömre bölünmesi ile hesaplanabilmektedir. Mesela bir işletme KDV %18 hariç olmak üzere 10.000 TL değerinde bir demirbaş almış olsun. Demirbaşın ekonomik ömrünün de 5 yıl olduğu varsayılırsa amortisman hesabı şu şekildedir. Amortisman oranı için 1/Ekonomik Ömür hesaplanır. Yani 1/5 = 0,20 olur. O da %20 olmaktadır. 10.000 x %20 = 2.000 TL tutarı yıllık amortisman değeridir. Bunu hesaplamanın bir diğer yöntemi ise Amortisman tutarı: Tutar / Ekonomik Ömür şeklinde hesaplanır. O da 10.000 / 5 = 2.000 TL yapar.

İlgili  Senet Nasıl İcraya Verilir?

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

2019’da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak

İçindekiler1 Banka Personel Alımı Sınavları 20192 Bankacı Nasıl Olunur? Banka Personel Alımı Sınavları 2019 Banka …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir