Home / Altın / Altına Ne Zaman Yatırım Yapılır?

Altına Ne Zaman Yatırım Yapılır?

Altın, tarih boyunca yatırım yapılan en değerli araçlardan birisi olmuştur. Peki, altına ne zaman yatırım yapılır? Bu yazımızda altına yatırım yapmak için en uygun zamanları ve altın yatırımları ile ilgili önemli ipuçları paylaşacağız. Belli bir birikiminiz varsa ve bunu da altına yatırarak değerlendirmek istiyorsanız yazımızı okumadan harekete geçmemenizi öneririz.

Altına Yatırım Nasıl Yapılır?

Günümüzde altına nasıl yatırım yapılır sorusuna birden fazla şekilde cevap verebilmekteyiz. Eski usul olan fiziksel altını alıp, yastık altı olarak tabir ettiğimiz evde saklama devri kapandı. Artık altını internet bankacılığı üzerinden alarak sanal ortamda banka hesabında muhafaza edebiliyoruz. Aynı şekilde fiziksel olarak alınan altınları bankalardaki kasaları kiralayarak belli bir ücret karşılığında saklayabiliyoruz. Her iki şekilde de altına yapılan yatırımlar, evde muhafaza edilmesinden çok daha güvenilir olmaktadır.

Altına Yatırım Ne Zaman Yapılmalıdır?

Altın fiyatları birden fazla sebeplere bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak piyasaların arz talep dengelerine göre değişiklik göstermektedir. Çoğu yatırımcı altına yoğunlaşacağı zaman fiyatlarım gram cinsinden düşmesini bekler. Böylece düşük fiyattan aldığı altınları fiyatı arttığında satarak aradaki fark kadar getiri elde edebilir. Fiyatların yükselmesi de genel olarak piyasalardaki güvensizliğe bağlı olarak gerçekleşir. Ekonomik belirsizlikler, çalkantılar, enflasyonun yükselmesi, faiz oranlarının artması gibi durumlarda altın fiyatlarında da artış olur.  Yani kısacası piyasalardaki çalkantılar ve bahsedilen durumlardaki artışlar altın fiyatlarını da doğrudan yükseltecektir. Bu gibi durumların önceden öngörülebilmesi halinde altına yatırım yapanlar ciddi gelirler elde edebilmektedir.

İlgili  Emeklilerin Yeni Bankası Denizbank Oldu

Globalleşen dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar çoğu ülke ekonomisini eş zamanlı olarak etkileyebilmektedir. Bu da altının dünya üzerinde pek çok ülkede hareketlilik yaşamasına yol açmaktadır. Stabil bir seyri olmamasına rağmen altın her zaman en karlı yatırım araçlarından birisi olarak tercih edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

2019’da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak

İçindekiler1 Banka Personel Alımı Sınavları 20192 Bankacı Nasıl Olunur? Banka Personel Alımı Sınavları 2019 Banka …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir