Home / Bilgiler / Aktüerya Nedir?

Aktüerya Nedir?

Aktüerya Ne Demektir?

Bu yazımızda aktüerya nedir sorusuna cevap arayacağız. Aktüerya, ilk olarak veraset vergilerinin hesaplanabilmesi amacıyla oluşturulmuştur. Günümüzde ise hayat sigortalarının ilk uygulamalarıyla beraber 1792 yılında İngiltere’de görülen, güçlü bir matematiksel ve istatistiksel bilgi birikimi isteyen, sigorta, emeklilik ve uzun vadeli yatırımlarla ilgili fiyatlandırma ve risk analizine dönük hesaplama ve tahmin yöntemlerinin hepsini içeren bir bilim dalıdır. Aktüeryanın özelliklerine bakacak olursak:

  • Belirsizliğin finansal sonuçları yönetilir
  • Risk analizi, ölçümlenmesi ve fiyatlanması üzerine çalışılır
  • Risk yönetimine ilişkin problemler matematiksel ve istatistiksel yöntemlerle çözülür
  • Şirketlerce alınan risklerin en aza indirilmesi için doğru strateji belirlenmesine yardımcı olan uzmanlık alanıdır

Aktüerya ile gelecekteki riskler belirlenip fiyatları tespit edilir ve yatırım stratejilerini oluşturan aktüerler, yatırım kârlarını artırarak istihdam oluşturulması için bulundukları ülke ekonomisine katkı sağlamaktadırlar. Burada belirtilen aktüer ne anlama gelmektedir?

Aktüer Kimdir?

Finansal riskleri değerlendirip çözüm öneren, var olan çözümlerin uzun dönemde ortaya çıkardığı sonuçları irdeleyen uzman kimselere aktüer denir. Yani aktüerya nedir kısmında açıkladığımız aktüerya bilimini tam olarak uygulayan kimselere denir. Aktüerler teknik bilgilerini bir üst yönetime aktarma görevini üstlenmiş sosyal matematikçilerdir. Bu kapsamda düşünecek olursak aktüerler, yalnızca günü kurtarma olarak değil yarınlara da dikkat çeken çalışmalara imza atarlar. Bu çalışmalarla finansal belirsizlikler giderilmektedir. Bu sayede stratejik kararlar alınabilmesi için önerilerde bulunurlar.

İlgili  Konut Kredisi Taksitini Geciktirirsem Ne Olur?

Aktüerya Biliminin Çalışma Alanı

Aktüerya bilimi finans ile riskin olduğu her sektörde bulunur. Bankacılık, sigortacılık, yatırım kurumları, borsa, satın alma ve birleşmeler gibi alanların hepsinde aktüerya bilimi yer bulur. Tahmin edilebileceği gibi bu alanlarda söz sahibi olabilmek için çok iyi matematik bilgisine sahip olmak gerekir. Bundan dolayı ilk aktüerler matematikçiler olmuştur.

Aktüerya Türkiye’de yeni yeni gelişim gösteren bir alandır. Bundan dolayı aktüerya için iş imkanları yurtdışında daha fazladır. Ancak ülkemizde de birkaç üniversitede bu alanda bölümler açılmıştır. Böylelikle aktüerya nedir sorusuna cevap verecek kimselerin yetişmeleri için fırsat sağlanmış olmaktadır. Artık ülkemizde de yakın zaman içerisinde aktüerya alanında yeni gelişmelere tanıklık edebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir