Home / Bilgiler / Dar Zamanda Acil Para Bulma Yöntemleri

Dar Zamanda Acil Para Bulma Yöntemleri

Acil Para Lazım

Mevcut geliri ile geçinmekte zorlanan ve daha önceki dönemlerde bankadan kullandığı ürünleri düzenli olarak ödemedikleri için hizmet alamayan kişilerin, para bulmaları oldukça zordur. İlk etapta bankalara olan ödemelerin gecikmesi sırasında olası sonuçlar düşünülmese de, takip sürecinin ardından her şey daha net bir şekilde kişilerin karşısına çıkmaktadır. Bankalara olan kredi veya kredi kartı borçları ödenmediğinde, banka alacağını tahsil edebilmek için resmi yollara başvurmakta ve bu da kişilerin sicillerine işlemektedir. Bundan dolayı da, uzun bir süre boyunca çok düşük miktarlarda yapılacak ihtiyaç kredilerinden bile olumlu yanıt alınması imkansız olacaktır. Bu durumla karşı karşıya kalan kişiler genellikle etrafındaki eş ve dostlarından para bulma yollarına başvurdukları, senetle altın almaya çalıştıkları ya da bunun gibi alternatif yolları araştırdıkları bilinmektedir.

Dar zamanlarda bankalardan olumlu yanıt alınamamasından dolayı kişilerin başvurdukları birçok yöntem vardır. Önceki dönemlerde kişilerin tefeciler ya da tefeci gibi hizmet veren, senet karşılığında kişilerin nakit ihtiyaçlarını karşılayan kişilere başvurdukları görülmektedir. Ama; bu kişilerin bireylere fayda sağlamak yerine daha fazla borcun içerisine soktuklarının anlaşılmasının ardından, mağdur olan kişilerin sayısı giderek düşmektedir. Genel itibari ile kişilerin kendilerine çözüm bulduğu yolların başlıcaları ise; senetle altın alımı, tarifeye ek cep telefonu alımı, kuyumcu ya da döviz bürolarından senet karşılığı borç alımı ya da yakın akraba, arkadaş veya hısımdan alınan borçları görebiliriz.

İlgili  Ev Tapusu ile Kredi Çekme

Senetle Cep Telefonu Nasıl Alınır?

Tıpkı senetle altın alımında olduğu gibi, senet karşılığında cep telefonu alıp, telefonu kullanmadan hatta kutusunu bile açmadan satarak bir miktar da olsa para bulmayı hedefleyen kişilerin sayısı binlere ulaşmaktadır. Büyük şehirlerde bazı telefon satıcıları kişilerin alacakları telefonlar için senet karşılığında hizmet sunmaktadır. Fakat, senet karşılığında alınan bu hizmette ayrı komisyonlar uygulandığından dolayı, çok fazla fayda sağlanamamaktadır. Bunun yerine uygulanan yönteme baktığımızda, kişilerin bağlı bulundukları cep telefonu operatörlerine başvurduklarını görebiliriz. Burada kişilerin cep telefonu faturalarının ödenme sıklığına göre, operatör firmasının vereceği puana bağlı olarak farklı cep telefonları sunulmaktadır. Yüksek bir fiyata satılabilecek telefon belirlendikten sonra kişilerin puanı yeterliyse, bu cep telefonu tarifeye ek olacak şekilde alınmaktadır. Her ay güncel fatura ile birlikte kişilerden ödenmesi istenen bu telefon taksitlerinde, 36 aya kadar taksitlendirme seçeneği de bulunmaktadır.

Operatör şirketlerinden alacağınız bu telefon hizmetinde, cep telefonlarının kutusunu kesinlikle açmamalısınız. Çünkü, aldığınız cep telefonunu farklı bir firmaya satacağınız sırada, telefonun kullanılmadığını ancak bu yolla ispatlayabilirsiniz.

Senetle Altın Veren Kuyumcular

Senetle altın almak isteyenlerin karar verme süreçleri kısa olmasına karşın, hangi kuyumcuya başvuracaklarını bulmaları oldukça uzun sürmektedir. Çevrelerindeki kuyumculara başvurdukları zaman olumsuz yanıt alan kişiler, kendilerini çaresiz hissetmektedirler. Eğer senetle altın alarak nakit ihtiyacınızı ortadan kaldırmak istiyorsanız, ilk etapta araştırma yapmanız gerekmektedir. Bu araştırma sırasında, hangi kuyumcuların bu işlemi yaptığını, çevrenizde senet karşılığında altın almış herhangi birinin olup olmadığını, hizmetten faydalanan kişiler varsa da detayları öğrenmeniz gerekmektedir.

İlgili  Hsbc Advantage Kart Başvurusu

Kuyumcu tespiti yapıldıktan sonra, doğrudan altın değeri üzerinden senet düzenlenmeyecektir. Kuyumcular bu işlem için belirli komisyonlar alabilir ya da verilen altının mevcut fiyatları üzerinden değil de, borcun ödeneceği vade süresindeki kura göre de işlem yapılabilmektedir. Bu tarz işlem yapan kuyumcuların sayısı ne yazık ki azdır. Bunun nedeni ise, ilerleyen günlerde altın fiyatlarının yükselebileceği gibi, düşüşe de geçebileceği ihtimalidir. Altın fiyatlarının yükselmesi burada kuyumcuların istediği bir durum olsa da, altın fiyatlarının düşmesi, kesinlikle istenmemektedir.

Sicili Bozuk Olana Kredi Verilir Mi?

Bankadaki sicili bozuk olduğundan dolayı senetle altın ya da senet karşılığı telefon alarak nakit ihtiyacını karşılamak isteyen kişiler, bankalardan kredi alabilmenin yollarını da araştırmaktadırlar. Öncelikle söylemeliyiz ki; banka sicili bozuk olan kişilerin, bankadan aldıkları ceza ya da ödenmemiş borç durumlarının kayıtlardan silinmediği sürece kredi almaları olanaksızdır. Bu kayıtlar normal şartlarda 2 ya da 4 sene içerisinde silinmektedir. Eğer bu kadar bekleyemezseniz, kredi sicil affından faydalanmanız gerekecektir.

Bunun yanı sıra, yalnızca kredi notu düşük olduğu için kredi alamayanlar varsa, kişilerin belli koşullarda kredi alabilmeleri mümkündür. Bu durumda ipotek, kefil ya da bankaya gösterilecek bir teminat karşılığında, çok yüksek tutarda olmamak şartıyla kredi alınabilme ihtimali bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir