Home / KOSGEB, KOSKEP, KOSGEP Kredileri Hakkında Bilgiler / KOSGEB İş Kurmak İsteyenlere 50 Bin TL Hibe Verecek

KOSGEB İş Kurmak İsteyenlere 50 Bin TL Hibe Verecek

50000 TL Hibe Nedir, Kimler Kullanabilir?

KOSGEB tarafından yeni iş yeri açacak olan girişimcilere 50 bin lira hibe desteği verilmeye halen devam etmekte. Bunun içinde işletmeyi açmadan önce KOSGEB’e başvuru yapılıp ve yapılacak işin projesi hazırlanarak onay alınması gerekiyor.

İş Kuracak Girişimcilere 50.000 TL Geri Ödemesiz Kredi

KOSGEB hibe kredi oranlarında değişiklik yaptı. KOSGEB tarafından bundan sonra 50 bin TL hibe, 100 bin lira faizsiz kredi verilecek. KOSGEB 50 bin TL hibe detayları 64. eylem planında bulunan genç girişimcilere 50 bin lira hibeden faydalanmak isteyen gençler, KOSGEB’den girişimci eğitim sertifikası almaları gerekiyor. Genç girişimcilere devletten 50 bin TL hibe almanın yolu Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 64. Hükümet eylem planı içinde açıklanan genç girişimcilere 50 bin lira verileceğine yönelik çalışmaların çoğu büyük ölçüde hazır. KOSGEB hibeye ait imza süreci tamamladı. Yazılım güncelleme çalışmaları da büyük bir hızla başladı. Edinilen bilgilere göre 50 bin TL’lik hibeden faydalanma koşulları KOSGEB’in girişimcilik destek paketinin içindeki koşulları taşıyacak. KOSGEB girişimci desteğinden KOBİ’ler, girişimciler ve iş geliştirme merkezini yönetmek için kurulan tüzel kişiler faydalanıyor. 29 yaşına kadar alınabilecek olan girişimcilik desteğinden yararlanabilmek için KOSGEB’den girişimci eğitim sertifikası almak gerekmektedir. Sonrasında ise iş projesi hazırlanması gerekir. 50 bin TL hibe şartları netleşiyor. Girişimci gençlere işletme kurma desteği, kuruluş döneminde makine, alet, ofis donanım ve yazılım desteği de sağlanıyor. Genç girişimciler için 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi sağlanmasına yönelik çalışmalar da büyük ölçüde tamamlandı denilebilir. Kredi garanti fonu aracılığı ile bu krediye yüzde 85 kefaret olanağı sağlanıyor. Bu uygulamanın 17 Aralıktan itibaren başladığını, bu hibe sayesinde genç girişimcileri, girişimci bayanları, küçük ve orta ölçekte işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı, kısa ismi ile KOSGEB tarafından uygulanan programa katılmaları için çağrılarda bulunuluyor. 50 bin TL hibe kredisi alabilmek için gerekenler aşağıda bulunan maddelerde belirtilmiştir.

İlgili  Kosgeb Kredi Başvurusu için Gerekli Evraklar

Hibe Kredisi Alabilmek İçin Gerekenler

 1. Girişimcilik eğitimine katılmak ve sertifika almış olmak.
 2. İş yerini açmadan önce KOSGEB’e başvuru yapıp form doldurmak ve iş yerinin açılması için ön onay almak.
 3. KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak.
 4. KOSGEB’e yapılacak işin projesini sunmak.
 5. KOSGEB mülakatına girmek.
 6. KOSGEB ile karşılıklı taahhütname imzalamak.
 7. Yapılan harcamaları faturalandırarak ödeme talebinde bulunmak.

İşletme Sahipleri Başvuruda Bulunabilir mi?

İşletme sahipleri bu hibeden yararlanamazlar. Ayrıca 29/09/2015 tarihinden itibaren yapılan değişiklikle son faaliyet üstünden en az 1 sene geçmiş olması gerekir. Sigortalı çalışanlar yararlanamaz. 29/09/2015 tarihinden itibaren yapılan değişiklikle bu durumun da önüne geçildi.

Önemli değişiklik, 2017 de yapılan güncelleme ile bundan sonra KOSGEB’e başvurabilmek için iş yerini açmış olma mecburiyeti ortadan kaldırıldı. 31 aralık 2017 tarihine kadar KOSGEB’e başvuru yapmadan önce iş yerini açan kişi yıl sonuna kadar başvurabilecek fakat 2018 in ilk gününden itibaren bu durum sona erecek. İlk önce sertifika alınacak. Daha sonra sertifika ile KOSGEB’e gidilip açılacak iş yeri için başvuru formu doldurularak ve başvuru formu doldurulduktan sonra kurum onay veya ret verir. Onay alan proje iş yerini açıp harcamaları faturalandırarak destek alacak. Onay alamayan kişiler ise toplam 3 kez başvurma hakkına sahiptirler.

50 Bin Lira ve 100 Bin Lira Para Peşin Olarak Verilir mi?

Hibe edilen para peşin ödenmez, 50 bin TL hibe alabilmek için ne yapılmalı? KOSGEB projesi onaylanan girişimci kredi kullanabilir mi?

İlgili  Gençlere Devlet Destekli KOSGEB Hibe Kredisi

17/12/2015 tarihinden önce kurul neticesinde tebliğ edilmiş olan projeler eski uygulamadan (30 Bin TL +70 Bin TL) yararlanacaklar.

 1. İşletme kurma giderleri için hibe 2.000 TL oldu. (İşletmenin kuruluşu aşamasında kullanması için verilecek olan ödenek. Kurulun vereceği karardan sonra hiç bir belge istenmez.
 2. Makine donanım ofis donanım yazılım tedariki için hibe 18.000 TL oldu. (İşletmenin kurulduğu tarihinden itibaren 1 yıl içinde alınmış olması gerekli.
 3. İşletmenin aylık kira ve personelin maaş ödemesi desteği için hibe 30.000 TL oldu. (Çalışan işçinin net maaşı (Sigorta ve asgari geçim indirimi hariç ve de iş yeri için ödenen net kira). Bu destek aylık üst limiti 2.500 TL oldu.
 4. Geri ödemeli faizsiz kredi desteği de 100.000 TL oldu. Geri ödemesiz zaman 24 aydan 30 aya uzatıldı. (Bu destek nakit kredi desteği değildir. Makine alabilmek için verilir. Diğer bir koşul talep edilen miktar kadar “banka teminat mektubu” verilmesidir.)

Destek Başvurusu

2018 senesinde bu destek tutarının 70 bin ve 120 bine çıkarılacağı konuşulsa da, beklenen maalesef olmadı ve hala 50 bin lira şeklinde ödeme yapılır. En büyük gelişme sıfır faizli kobi işletme desteğinde olmuştur. 2016 senesinde 15 bin kobi’ye 50 bin lira sıfır faizli kredi ödemeleri yapıldı ve 2018 senesinde tekrar bu destek verilecek. Bu destekten faydalanmak isteyen kişilerin girişimcilik kursuna katılmaları, beyanname vermeleri ve kredi sayfasından başvuruda bulunmaları gerekiyor.

İlgili  KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası Nasıl Alınır?

50 bin lira hibe başvuruları halen devam ediyor. KOSGEB’in verdiği bu destek ve tüm desteklerden sizleri haberdar etmek için takipteyiz. 50 bin lira hibe alabilmek için hemen şimdi başvuru yapabilirsiniz fakat faizsiz kredi alabilmek için destek ilanı yayınlandığında başvurmak yolu ve yöntemlerine buradan ulaşabilirsiniz.

2017 senesinde esnaf ve sanatkarlara KOSGEB tarafından 30 bin lira sıfır faizli işletme desteği verilmesinin sonra proje tamamlanır ve binlerce işverene verilen bu destek tamamen can suyu oldu. Diğer taraftan ise girişimcilik destek programı ve genel destek programı hala sürdürülüyor. KOSGEB hala 50 bin TL hibe kredi desteği vermeye devam edecek.

Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2019 başlıklı makalemizde en uygun evlilik kredi veren bankalar ve faizsiz evlilik kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

KOSGEB

KOSGEB Tarafından Desteklenen Sektörler Nelerdir? 2019

İçindekiler1 KOSGEB Destek Alabilecek Faaliyet Alanları1.1 KOSGEB Kredi Destek Faaliyet Alanları1.2 KOSGEB Destek Alınabilecek Faaliyetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir