Home / Bilgiler / 3D Secure Nedir?

3D Secure Nedir?

Güvenli Alışveriş Nedir?

3D secure ile güvenli alışveriş sözlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Özellikle internet üzerinden alış veriş yapanlar veya internetten işlem ödemelerini yapanlar çokça bu ödeme sayfası ile karşılaşmıştır. Yabancı dilde genel anlamda kısaca “payment gateway services ” adı verilen güvenli ödeme sistemlerinden biri olan  3d secure kısaca , internet üzerinden alışveriş- ödeme yapılması sırasında kredi kartı üzerindeki numara ve bilgilerin girilmesinin ardından ödeme adımının tamamlanması için banka sistemine kayıtlı telefon  numaranıza özel bir şifrenin gönderilmesi işlemidir.

3D Secure’nin Faydaları

3d secure sayesinde kredi kartımızdan para çekim işlemi yapılırken hem tutar, hem firma bilgileri telefonunuza gelir ve siz açılan 3d secure ödeme sayfasında size gönderilen doğrulama kodunu girerek alış verişi tamamlayabilirsiniz.

Yine özellikle internet üzerinde kredi kartı bilgilerimizi kullanmak zorunda kalanlar için ,kredi kartlarımızın güvenliği her zaman sorun olmuştu. Başka birisi mi girdi, çalındı mı, bankamatikte bir şey olabilir mi vs. sorular sorarız kendimize. Güvenliğini sağlamak için birçok yönteme başvururuz ve bu yöntemlerin ne kadar kesin olduklarını her zaman sorgularız.

Peki ya bu konuda yani Güvenli Bankacılık konusunda en büyük sorumluluk sahibi bankalar En güvenilir banka olmak için ne yapıyor? Bankalar teknolojinin gelişmesi ile birden fazla güvenlik sistemi geliştirmişti. Mesaj ile bilgilendirme, anne kızlık soyadı, bazı kişinin belirlemiş olduğu soru ve cevaplar sadece bunlardan bir kaçı. Bu konuyu biraz açalım. İlk olarak bankanın her yerde söylediği uyarı; şifrenizi banka personeli de dahil olmak üzere kimse ile paylaşmayınız. Bu uyarı genel olarak bankamatiklere kartınızı taktığınızda, banka müşteri hizmetlerini aradığınızda, ya da bankada personel ile görüşme esnasında karşılaşabilirsiniz. Ancak banka ne kadar uğraşırsa uğraşsın bu uyarıları hiç kimse göz önünde bulundurmuyor. Bu durum ise bankadan arıyorum yalanı ile şifrenin öğrenilmesi ile sonuçlanıyor.

İlgili  Garanti Bonus Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

İşte yazımızda anlatmaya çalıştığımız başka güvenlik önemi ise internetten alışveriş yapıldığı sırada telefona doğrulama kodu göndermek yani 3D secure adıyla gördüğümüz güvenlik duvarı uygulaması. Bu yolla kişinin bankada kayıtlı olan numarasına doğrulama kodu gönderilmesi ve bu yolla müşterinin alışverişten haberdar olması sağlanıyor. Güvenli Bankacılık  işlemleri için Son olarak da bankanın her zaman yapması gerektiği ve de yaptığı güvenlik önlemi. İnternetten alışveriş yapmak için güvenli olmayan sitelere bu izni vermemek öneli bir önlem olsa gerek.

3D secure visa , mastercard , American Express gibi kart türlerinde kullanılabiliyor. Bu ise dolandırıcılığın önüne geçebilecek önemli bir çözüm yolu gibi görünmekte. Bankalar her ne kadar uğraşırsa uğraşsın kendi kartınızın güvenliğini en iyi siz sağlayabilirsiniz. En güvenilir banka aramayın, kendi güvenliğinizi en iyi siz sağlarsınız.

Bir önceki yazımız olan İşbankası Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizde İşbankası kredi kartı başvuru sonucu, İşbankası Kredi Kartı Başvurusu ve Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

2019’da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak

İçindekiler1 Banka Personel Alımı Sınavları 20192 Bankacı Nasıl Olunur? Banka Personel Alımı Sınavları 2019 Banka …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir